Predstavnici nadležnih ministarstava i elektroprivreda iz BiH, Srbije i Crne Gore pridružiće se prof. dr Mirzi Kušljugiću, sa Fakulteta elektrotehnike u Tuzli, na temi o oporezivanju emisije C02, putem šeme za trgovanje emisijama (Emission Trading Scheme – ETS) i/ili uvođenjem mehanizma za prekogranično oporezivanje CO2 (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM) za električnu energiju koja se izvozi u EU.
– Bavićemo se i temom planiranja dekarbonizacije proizvodnje električne energije, odnosno definisanja datuma prestanka korišćenja uglja za proizvodnju električne energije, a u kontekstu izrade integrisanog plana za energiju i klimu BiH.
Kušljugić očekuje da će 2022. godinu u sektoru elektroenergetike obeležiti: visoke cene električne energije na referentnoj berzi HUPX, problemi sa tehničkom spremnošću termoelektrana, izazovi sa implementacijom LCPD/IED direktive, odnosno zaostajanje u realizaciji planova za smanjenje emisija lokalnih polutanata (NERP planovi) i značajne investicije u fotonaponske elektrane za proizvodnju za vlastite potrebe (u kategoriji potrošač-proizvođač) posebno u malim i srednjim preduzećima.
– Trenutno veoma aktuelno pitanje cena energenata očekuje se da bude i dalje prisutno, uz potrebu za novim investicijama u postojeće proizvodne pogone i izgradnju novih kapaciteta baziranih na obnovljivim izvorima energije, digitalizaciju energetskog sektora pre svega kroz uspostavljanje koncepta pametnih distributivnih mreža uz integraciju distribuiranih izvora energije i značajno povećanje elektromobilnosti u svakodnevnom životu i obavljanju poslovnih aktivnosti – ističe Dumnić.
Kaže da će na panelu “Razvoj infrastrukture za elektromobilnost” diskutovati o svim aktuelnim temama iz domena razvoja i dostupnosti tehnologije električnih i hibridnih vozila kao i prateće infrastrukture.
– Električna vozila dosegnula su prekretnicu u pogledu broja proizvedenih jedinica, ali tehnologija se suočava s nekoliko značajnih prepreka kako bi se ostvario značajno veći procenat ovih vozila na tržištu. Da bi se postigao cilj ka potpunoj elektrifikaciji transporta potrebno je prevazići tehno-ekonomske izazove, a pre svega u pogledu cene, dometa vozila i savremenosti pogonskog sklopa. Ograničenja u vidu dostupnosti elektroenergetske infrastrukture, uticaj brzog punjenja na životni vek baterija, razvoj tehnologije punjača predstavljaju takođe značajne izazove o kojima će se razgovarati na ovom panelu – kaže nam Dumnić.
Energetski sektor se, kako kaže Radosavljević, u ovom trenutku nalazi u procesu tranzicije koji podrazumeva ne samo promenu izvora energije, već i načina upotrebe iste.
– Svaka tranzicija je istovremeno i izazov i šansa. Na nama je da tu šansu iskoristimo. Stoga, mislim da su ekspertske diskusije i razmena znanja u ovoj oblasti od krucijalnog značaja za uspeh u tranziciji. Zato ovaj samit dolazi u pravom trenutku kako za sektor, tako i za region. Kako se u samoj najavi programa kaže, Samit će okupiti čelnike kompanija, inovatore i akademsku zajednicu sa ciljem da se podele ideje i predlozi za održivu budućnost. Kako je jedan od procesa koji prožima ovu tranziciju digitalizacija, očekujem da ovaj samit okupi i kompanije koje nisu prvenstveno fokusirane na sektor energetike, ali imaju specifična znanja koja mogu da budu korisna i u ovom sektoru. Naravno, očekujem i mnogo novih poznanstava i stvaranje mreža budućih partnera.
Očekuje da će panelu prisustovati predstavnici Ministarstava energetike Republike Srpske i Federacije BiH, predstavnici velikih kompanija (Optima, Hifa Oil, Holdina, NIS), predstavnici Terminala FBiH i Agencije za ugljovodonike Republike Hrvatske.
Portal eKapija je medijski sponzor Samita. O učesnicima i temama Samita čitajte OVDE.
© 2020 Sva prava zadržana | SET 2025