Iako se, kada je reč o investiranju u obnovljive izvore energije u regionu, stvari poslednjih godina kreću u dobrom smjeru, još uvijek se kaska za evropskim trendovima na ovom polju.
Međutim, iako investiranje u obnovljive izvore energije donosi brojne mogućnosti, postoje i značajni izazovi koji još nisu prevaziđeni. Zakonski okvir se razvija, ali je zato i podložan promenama što dodatno može otežati posao investitorima.
– Proces dobijanja dozvola često je složen i dugotrajan, što može usporiti realizaciju projekata, ali postoje napori da se administrativne procedure pojednostave i ubrzaju. Još jedan ključni izazov jeste nedostatak adekvatne elektroenergetske infrastrukture : mnoge zemlje regiona nemaju dovoljno razvijenu mrežu koja bi mogla da podrži veći broj projekata, a kapaciteti za balansiranje proizvodnje iz nestalnih izvora poput vetra i sunca su ograničeni – kaže Nevena Đukić, direktorka kompanije CEEFOR iz Beograda.
Ova kompanija ima iskustvo duže od jedne decenije u sektoru primene energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.
Đukićeva ističe da je i finansiranje jedan od ključnih faktora . Naime, iako postoji interes međunarodnih finasijskih institucija, lokalna tržišta kapitala još nisu dovoljno razvijena da omoguće dugoročnu i održivu podršku investicijama u obnovljive izvore. Iazovi postoje i u primeni zakona i uvezivanju novih kapaciteta sa postojećom mrežom.
Skladištenje energije iz obnovljivih izvora je ključni element energetske tranzicije, ali je u regionu još u ranoj fazi razvoja. U Srbiji se razmatraju prvi ozbiljni projekti baterijskih skladišta, a EPS planira modernizciju hidroelektrana kako bi se omogućilo bolje balansiranje mreže. Optimalna rešenja uključuju kombinciju decentralizovnih baterijskih sistema, razvoj mikromreža i veću integraciju digitalnih tehnologija u upravljanje proizvodnjom i potrošnjom – kazala je Nevena Đukić.
Direktorka CEEFOR – Centra za energetsku efikasnost i održivi razvoj iz Beograda biće i moderator jednog od ključnih panela na predstojećrm Samitu energetike u Trebinju.
– Samit u Trebinju posto je jedna od ključnih regionalnih platformi za rezmenu znanja, iskustava i ideja u sektoru energetike, i ovakvi susreti su od izuzetne važnosti, jer omogućavaju dijalog između predstavnika vlada, investitora, regulatornih tela i eksperata. To je dobar podsticaj za saradnju u regionu, jer energetska tranzicija zahteva koordinisan pristup – smatra Đukićeva.
Šesti samit energetike u Trebinju biće održan od 19. do 21. marta, a dolazi u trenutku kada su globalne energetske prilike turbulentne, a region traži najbolji način da se pozicionira u energetskoj tranziciji.
© 2020 Sva prava zadržana | SET 2025 2025