Generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) Luka Petrović rekao je prilikom otvaranja Samita energetike u Trebinju da je ERS jedna od rijetkih elektroprivreda u regionu koja može izvozom struje da finansira vlastite investicije. Tako su do sada uložili 80 mil EUR u pripremne i dio glavnih radova na HE Dabar.
– Trenutno ERS proizvodi 6.500 gigavat-časova godišnje, od čega je oko 1.500 namijenjeno izvozu – istakao je Petrović.
On je napomenuo da će Republika Srpska do 2029. imati instalisanih 1.000 MW u objektima baziranim na obnovljivim izvorima energije (OIE). Do sada su ugovoreni poslovi na 430 MW, što je investiciona vrijednost od oko 800 mil EUR, i na njima se već izvode radovi. Kada svi budu u pogonu, ERS će imati višak u elektroenergetskom bilansu, što će, kako je istakao Petrović, biti njena velika prednost.
– Kod ovih 430 MW nosilac investicija je ERS, a još 180 MW su ugovorili privatni investitori. Potencijala ima još i vjerujem da će ih iskoristiti i sljedeća pokoljenja. Sa novim investicijama dobićemo dodatnih 1.100 gigavat-časova struje, što je po današnjim tržnišnim cijenama oko 280 do 300 mil EUR čistog novca za naš sistem – naveo je Petrović.
Praksa je pokazala, naveo je on, da se objekti na bazi OIE mogu isplatiti za pet do šest godina.
– ERS je do sada iskoristila oko 28% hidropotencijala, i imamo ih još mnogo na teritoriji RS, ali postoje potencijali koje trebamo zajedno iskoristiti sa Elektroprivredama Srbije i CG – granične rijeke, srednja i donja Drina, kao i HE Boka koju planiramo graditi sa Crnom Gorom, i na čemu intenzivno radimo i analiziramo modele.
Sa Hrvatskom elektroprivredom, istakao je, imaju odličnu saradnju na polju poslovanja HE Dubrovnik i ona u ovim trenucima donosi veliki benefit ERS-u i ta struja namijenjena je izvozu.
Ponovio je još jednom da samo nove investiicje donose energetsku nezavisnost i stabilnost snabdijevanja strujom.
VIŠKOVIĆ: Ispunili smo sve obaveze prema Energetskoj zajednici
Premijer RS Radovan Višković istakao je da će RS imati velike energetske adute gradnjom HES Gornja Drina, HE Bistrica, HE Dabar, VE Hrgud i Grebak i SE Trebinje 1, kao i solarnom elektranom u Nevesinju. Kako je istakao, u narednom periodu očekuju se investicije u solarne i vjetro pogone između Gacka i Bileće.
– Danas RS ima oko 56% proizvodnje struje iz termoelektrana, a mi težimo da smanjimo udio proizvodnje iz fosilnih goriva, onako kako nas na to obavezuje Energetska zajednica. RS je do sada ispunila sve svoje obaveze prema njoj. Želimo da što prije povećamo procenat proizvodnje struje iz OIE i na dobrom smo putu. To radimo jer smo prepoznali da je to dobro za RS i njenu energetsku stabilnost.
T. Brnjoš
Izvor: eKapija
© 2020 Sva prava zadržana | SET 2025